29
آذر

مقالات حوزه گرمایش ۵

هیتر گلخانه چیست؟

با شروع فصل سرما نگرانی ها در برخی شغل ها نسبت به سایرین افزایش میابد یکی از این شغل ها گلخانه است. برای درامان ماندن از سرما باید از وسیله ایی برای گرمایش گلخانه داشت تا از آن استفاده کرد. انواع و اقسام وسیله های گرمایش گلخانه وجود دارد که یکی ازین ها هیتر گلخانه یا کوره هوای گرم است. چون اکثر گلخانه ها دارای مساحت های زیادی است باید از وسایل پرقدرت گرمایشی استفاده کرد. به همین علت برای حفاظت از گیاهان در فصول سرد از هیتر های گلخانه استفاده میکنند. هیتر ها بای ایجاد گرمای ملایم و مناسب باعث کاهش تنش و مشکل برای گیاه و گلخانه دار میشوند.

گرمایش گلخانه از مهم ترین فاکتور های ساخت سازه گلخانه است که باید به بهترین نحو انجام شود. زیرا در ماه های سرد سال گیاهان ما به گرمای مطلوب خود نیاز دارند که در محیط های سرد باید این عملکرد را به شکل درست انجام دهید.

شرکت های تولیدی هیتر مانند گروه صنعتی مهراد دائما در تلاش هستند که بهترین کیفیت و کمترین مصرف انرژی را برای محصولات خود به ارمغان بیاورند. از مزیت های اصلی بخاری گلخانه گروه صنعتی مهراد راندمان بالای آن است. به این صورت که گرمای ۱۰۰ درصدی هیتر را وارد فضای گلخانه میکند و از اتلاف انرژی و ایجاد هزینه زیاد جلوگیری میکند. هیتر ها دارای انواع مختلفی هستند که مصرف سوخت متفاوتی نیز دارند و قیمت های آنان نیز متفاوت است که در ادامه با همگی انواع هیتر گلخانه آشنا میشویم.

 

هیتر گلخانه

تاریخچه هیتر گلخانه ایی

 

ایجاد گلخانه برای داشتن محصولات به دوران رومیان باستان بر میگردد. رومیان از گلخانه برای کشت و پرورش خیار از روشی مصنوعی مانند گلخانه استفاده میکردند اما خب در فصول سرد چون گرمای خورشید کمتری داشتند با مشکل گرم کردن این سیستم جدید خود مواجه میشدند. که تا قرن ۱۵ میلادی کره ایی ها از روش اوندول (نوعی گرمایش از کف) برای گرمایش گلخانه خود استفاده میکردن. البته معنا و مفهوم گلخانه به شکل امروزی از قرن ۱۷ میلادی در انگلستان و هلند شکل گرفت که آنها نیز از اولین هیتر ها به شکل امروزی استفاده میکردند که به آنها اجاق گرم میگفتند و از آن برای گرمایش گلخانه استفاده میکردند. هیتر ها پیشرفت کردند و تا به امروز رسیدند.

 

چرا باید از هیتر گلخانه استفاده کنیم؟

گیاهان و محصولات کشاورزی از جمله موجودات ضعیف و شکننده هستند. که باید از آنها در مقابل عوامل محیطی مانند گرما و سرما از آنها حفاظت کرد . ازین رو فصول سرد سال بهترین گزینه انتخاب هیتر گلخانه برای گرم کرردن فضای گلخانه است تا گیاه از گزند آسیب دیدگی توسط سرما در امان بماند.

 

نمایشگر ویدیو

۰۰:۲۳
۰۱:۴۴

 

انواع روش های گرم کردن گلخانه

 • گرمایش از کف : با نصب لوله ها در کف گلخانه و داشتن یک موتور خانه ایجاد میشود.
 • گرمایش از طریق  بخاری گلخانه
 • گرمای تابشی : از طریق المان های که بر روی سقف گلخانه است ایجاد میشود.
 • روش انتقال گرما از زمین

 

سوخت هیتر گلخانه

هیتر گلخانه درواقع همان بخاری گلخانه هستند که ما در خانه هایمان از آنها استفاده میکنیم اما با توان بالاتر و قدرت بسیار بیشتر برای ایجاد گرمایش گلخانه مورد نیاز گلخانه ها که بدین منظور چندین نوع از وسایل گرمایش گلخانه بر اساس نوع طراحی و سیستم عملکردی برای گرم کردن گلخانه وجود دارد و از سوخت های متفاوتی برای گرم کردن گلخانه استفاده میکنند:

 1. گازوییل سوز
 2. گاز سوز
 3. هیتر برقی
 4. دوگانه سوز

هیتر گلخانه باید حرارت پاک را وارد فضای گلخانه کنند که برای این منظور استاندارد های لازم را بدست آورند. و چندین لایه ایمنی را داشته باشند از جهت اینکه دچار اتش سوزی، برق گرفتگی و انفجار نشوند. هیتر گلخانه ایی دارای فرایند خودکار گرم کردن گلخانه است که با تنظیمات ترموستات این عمل را انجام میدهد. گروه صنعتی مهراد مفتخر است که جز با کیفیت ترین تولید کنندگان هیتر گلخانه و بخاری گلخانه است که تمامی استاندارد های لازم هیتر های گلخانه خود را برای گرمایش گلخانه شما دارا میباشد. از محبوبترین نوع بخاری گلخانه ، کوره های هوای گرم یا بخاری کابینتی است که قیمت هیتر گلخانه مقرون به صرفه در عین حال با راندمان بالا دارا میباشد.

 

قیمت هیتر گلخانه

 

انواع هیتر گلخانه از نظر گرما دهی

 • هیتر برقی
 • دیگ بخار

هیتر برقی

هیتر برقی: بخاری های برقی با استفاده از نیروی الکتریسیته باعث گرم شذن المنت های درون بخاری گلخانه میشوند و و فن های موجود درون آن گرمای حاصل از المنت ها را به بیرون از هیتر میفرستد . از این نوع هیتر گلخانه برقی برای سالن ها و گلخانه های کوچکتر استفاده میشود زیرا برای استفاده در سازه گلخانه بزرگ از نظر اقتصادی به صرفه نیست. و قیمت هیتر گلخانه برای خرید هیتر بالا میرود.

 

دیگ بخار

دیگ بخار: روش دیگر گرم کردن فضای گلخانه استفاده از دیگ های بخار است. که در این روش با استفاده از لوله های مخصوص فضای گلخانه را پوشش میدهند تا گرمای حاصل از بخار اب درون دیگ بخار از طریق این لوله ها فضای گلخانه را گرم کند. در این روش هزینه اولیه بالایی دارد زیرا علاوه بر هزینه دیگ بخار باید لوله ها مخصوص بصورت مهندسی شده در فضای گلخانه قرار بگیرد تا گرما بطور یکسان و مناسب پخش شود.

 

 

روش های کاهش هزینه گرمایش گلخانه

 • از طرح گلخانه ای استفاده کنید که مساحت سطح را نسبت به سطح تولید به حداقل برساند، به عنوان مثال، یک گلخانه چند دهانه متصل به ناودان سطح کمتری نسبت به تعدادی گلخانه مجزا در همان سطح تولید دارد.
 • از کارآمدترین بخاری ممکن استفاده کنید برای فضای گلخانه خود استفاده کنید.
 • استفاده از  سیستم کنترل خودکار که بهترین بازدهی را برای شما داشته باشد که هیتر ها گروه صنعتی مهراد این قابلیت را دارا میباشند.
 • عایق سازی مناسب و بهینه گلخانه که سبب کاهش گرمای تلف شده در گلخانه میشود.

 

 بهترین نوع هیتر گلخانه

پرسش هایی که در هنگام خرید یک هیتر گلخانه با آن رو به رو هستیم شامل:

 • گلخانه شما چقدر است؟
 • محیط بیرون شما چقدر سرد است؟
 • ارزان ترین/مقرون به صرفه ترین گزینه برای سازه گلخانه شما کدام است؟
 • گلخانه شما چقدر عایق بندی شده است؟
 • می خواهید چند گیاه بکارید؟
 • قصد دارید چه نوع گیاهانی بکارید؟

 

بهترین و مقرون به صرفه ترین نوع ( بخاری گلخانه) ، هیتر گلخانه آتش درون میباشد که از نظر قیمت هیتر گلخانه بسیار مقرون به صرفه است و هم از نظر گرما دهی توان بالایی دارد و هم در بین گلخانه داران طرفداران بسیاری نیز دارد . گروه صنعتی مهراد که یکی از بزرگترین تولید کنندگان هیتر های آتش درون است برای مشتریان خود این امکان را فراهم اورده تا قابلیت سفارش دهی داشته باشند بدین صورت که میتوانند با گروه مشاوره فنی ما تماس حاصل کرده و مشاوره های لازم گرفته و در صورت سفارش درخواست های خود را اعلام کنند. گلخانه ها برای تولید محصولات زراعی در طول سال باید گرم شوند.سیستم گرمایش گلخانه خوبی یکی از مهمترین مراحل موفقیت تولید گیاه است.هرسیستم گرمایشی که کنترل
دمایی یکنواخت و بدون انتشار مواد مضر برای گیاهان را فراهم کند،قابل قبول است.هزینه و دردسترس بودن انرژی مناسب شامل گازطبیعی،گاز LPG، بودن برق در مکان مورد نظر و… این منابع از منطق های به منطقه دیگر تا حدودی متفاوت خواهد بود و در قیمت هیتر گلخانه اثر گذارند. راحتی،سرمای  گذاری وهزینه های عملیاتی و اجرا و موارد دیگر در انتخاب سیستم گرمایشی موثر است.

و یکی دیگر از مزایای هیتر گلخانه گروه صنعتی مهراد قابلیت جابجایی آن است که با دارا بودن چرخ در زیر آن میتوان آنرا در قسمت ها مختلف سالن حرکت داد که البته قابلیت سفارشی سازی نیز دارد.

 

بخاری گلخانه

فاکتور های لازم جهت انتخاب بهترین هیتر گلخانه ( بخاری گلخانه)

هیتر های گلخانه با نام های مختلفی شناخته میشوند مانند هیتر گلخانه ، هیتر آتش درون، کوره هوای گرم ، فن گرماساز و… به این نام ها خوانده میشوند. یک سری از استاندارد ها و فاکتور ها هستند که برای انتخاب بخاری گلخانه خود باید به آنها دقت کنید. که درصورت توجه نکردن به آن ممکن است متحمل خسارت جبران ناپذیری شوید. البته لازم به ذکر است که هرچه کیفیت متریال استفاده شده و آپشن های سفارشی بیشتر باشد در قیمت هیتر گلخانه تاثیر بیشتری دارد و در انواع هیتر گلخانه برای گرمایش گلخانه باهم متفاوت است.

کیفیت بدنه

برای اینکه گیاهان کیفیت رشد بالا و خوبی داشته باشند باید فضای درون گلخانه ها همیشه دارای درصد خاصی از رطوبت باشد. ازین رو باید بخاری گلخانه دارای بدنه ایی باشد که در مقابل رطوبت مقاوم باشد. زیر رطوبت باعث زنگ زدگی و خوردگی برخی فلزات شده که در طول دراز مدت سبب خرابی و آسیب دیدگی بخاری گلخانه میشود . بدنه هیتر ها عموما از استیل و یا گالوانیزه ساخته میشوند که در مقابل زنگ زدگی و خوردگی مقاوم باشند. بدنه کوره هم باید دارای جنسی باشد که در حرارت های بالا به آن اسیب نرسد و برای کشاورز سالها کارایی داشته باشد.

ازین رو گروه صنعتی مهراد بدنه کوره هیتر های خود را از جنس استنلس استیل با ضخامت، قطر و طول مناسب، جهت ایجاد حداکثر تشعشع حرارتی برای افزایش راندمان بالا ایجاد کرده تا  مشتریان سالیان سال با خیال راحت از آن استفاده کنند. برای ساخت بدنه خارجی دستگاه ورق گالوانیزه مورد استفاده قرار گرفت.به منظور عایق بندی بهتر وجلوگیری از اتلاف دما،بدنه خارجی به صورت دوجداره ساخته شد.ورق بیرونی از جنس گالوانیزه سرد با ضخامت ۱ میلی‌متر و روکش۲۵ میکرون برمتر مربع ورق داخلی ازجنس گالوانیزه سرد با ضخامت۸/۰  میلی‌متر با روکش ۲۵ میکرون بر متر مربع انتخاب گردید.درفضای خالی بیند و ورق پشم شیشه با تراکم ۱۰ و ضخامت ۵۰ میلی‌ متر قرار داده شد تا عمل عایق‌ بندی صورت گیرد.

در دیگ بخاری گلخانه به خاطر برخورد شعله مستقیم به انتهای دیگ کوره ، در طول زمان از ضخامت ورق آن کم می شود و امکان دارد در بلند مدت آخر دیگ سوراخ شود. برای جلوگیری از این اتفاق ورق انتهای کوره را با ضخامت دوبل درست میکنند. در این هیتر گلخانه به منظور نبود چرخش هوای سرد داخل گلخانه، اول مشعل شروع به کار میکند و سپس با رسیدن دمای کوره و رادیاتور به حد مورد نظر، فن ها روشن میشود و گردش هوا انجام می گردد.

مقدار گرما دهی نسبت به اندازه گلخانه

از دیگر فاکتور های مهم توجه به مقدار گرمادهی هیتر است اگر هیتر بزرگ و قدرت گرمایش گلخانه بیشتری ایجاد میکند . هزینه اضافی بر دوش خریدار میگذارد. زیرا اگر هیتر نتواند مقدار گرمای مناسب سالن گلخانه را تامین کند در درجه اول به گیاهان اسیب میرسد و در درجه دوم باید هزینه دوباره کرد تا گلخانه را گرم کرد. البته گروه صنعتی مهراد با هیتر های گلخانه ایی خود تا گرم شدن مناسب گلخانه تان همراه شما است.

 

سیستم ایمنی هیتر

تجهیزاتی چون هیتر گلخانه چون مقدار گرمای بالایی تولید میکنند و برای گلخانه و افراد در اطراف آن ممکن است خطر افرین باشند. باید ایمنی بالایی داشته باشند ازین رو طبق استاندارد های جهانی که هیتر های گروه صنعتی مهراد همگی آنها را دارا میباشد. باید دارای چهار لایه امنیت باشند

 1. لایه اول امنیت: بخاری گلخانه ها باید دارای فیوز حساس به نوسانات برق باشند. که درصورت ایجاد نوسانات برقی و ادامه دار بودن آن برق متصل به هیتر را قطع کند تا از صدمات و هزینه های جانبی جلوگیری کند.
 2. لایه دوم امنیت: اگر به هر دلیلی لایه اول امنیت به درستی کار نکرد. در لایه دوم ترمینال های RTP وجود دارد که این ترمینال ها میسوزد تا از ورود برق به مدار جلوگیری کند.
 3. لایه سوم امنیت: در لایه سوم امنیت زمانی شروع به کار میکند که لایه های قبلی از کار بیوفتند و کار نکنند. و در این لایه اگر دمای کوره بالاتر از ۳۰۰ درجه رفت فن ها را بصورت اتوماتیک خاموش میکند تا مانع از انفجار شود.
 4. لایه چهارم امنیت: این لایه اخرین لایه امنیتی است که یک سوپاپ (سوپاپ اطمینان) در آن تعبیه میشود. که در مواقع بحرانی و عبور از سه لایه امنیتی قبلی این سوپاپ با ایجاد یک افنجار سبب تخلیه گرمای درون هیتر میشود. تا از صدمات بیشتر جلوگیری کند.

فن قدرتمند

فن در هیتر ها از اجزای مهم است زیرا برای پخش گرمایش در گلخانه بسیار مهم هستند. زیرا این فن ها هستند که موجب چرخش هوا میشوند و سبب گرمای سریعتر یا سرمای سریعتر میشوند. هرچه فن ها در هیتر قدرتمند تر باشند این فرایند زودتر و سریع تر اتفاق می افتد و گیاهان را کمتر در معرض تنش و در نهایت آسیب قرار میدهد.

سیستم تنظیم دمای اتوماتیک

فضای گلخانه به علت وجود گیاهان مخصوص خود باید همیشه در یک دمای معین باقی بماند تا سبب اذیت گیاهان نشود. ازین رو هیتر گلخانه باید دارای سیستم مخصوص تنظیم دمای اتوماتیک باشد تا گرما بیش از حد بالا یا پایین نرود. برای بالا بردن خالصی هوا نیز گاز های مضر کربن دی اکسید و کربن منوکسید از طریق دودکش بخاری گلخانه خارج میشوند. که این عمل باعث کاهش گاز های مضر میشود و از طرفی سبب تنظیم بهتر دما میگردد.

گارانتی و خدمات پس از فروش

در خرید هیتر گلخانه به گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت سازنده آن دقت کنید زیرا از موارد مهم در قیمت هیتر گلخانه است چون برخی سودجو با کاهش قیمت هیتر گلخانه خدمات پس از فروش مناسبی ارائه نمیکنند و سبب ضرر و زیان خریدار میشوند . پس در خرید هیتر گلخانه به گارانتی و ضمانت آن توجه کنید تا در فراهم بودن قطعات و وسایل آن در دراز مدت با چالش رو به رو نشوید یکی از روش های خلاصی ازین مورد خریداری بخاری گلخانه از شرکت های معتبر مانند گروه صنعتی مهراد است. که با بهترین کیفیت و ضمانت محصولات (هیتر) هیتر گلخانه در مازندران و سایر نقاط کشور ضمانت میکنند. و تا پایان مسیر ساخت و گرم کردن گلخانتان همراه شما است.

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰
۰۲:۲۳

مزایای سیستم گرمایش گلخانه یا بخاری گلخانه گروه صنعتی مهراد

 • ایمنی استاندارد و بالا
 • نصب سریع و آسان
 • دارای کیفیت بسیار خوب
 • راندمان ( درصد) حرارتی بالا
 • فضای کم برای قرار دهی این هیتر در فضای گلخانه
 • کاهش هزینه که نتیجه صرفه جویی در مصرف انرژی این نوع هیترها است
 • هزینه کمتر و پایین تر نسبت به هیتر هایی با
 • مقاومتر و ماندگارتر برای خریدار
 • قابلیت بکارگیری در گلخانه ها و مرغداری ها
 • به دلیل گرمای غیر مستقیم به هیچ وجه گازهای سمی کربن دی اکسید و کربن منوکسید وارد فضای گلخانه نمیشود.
 • سرو صدای کمتر
 • لرزش کمتر
 • تنظیم توسط ترموستات محیطی
 • فاضله پرتاب گرمای بیشتر و مناسب برای گلخانه های بزرگ

 

قیمت هیتر گلخانه

 

نحوه کار هیتر گلخانه

روش و سیستم گرمایش گلخانه و هیتر چه از نوع خانگی و یا نوع صنعتی آن استفاده از روش جریان های همرفتی است . جریان همرفتی بطور خلاصه به جریان و حرکت هوای سرد به سمت هوای گرم و حرکت هوای گرم به سمت هوای سرد میگویند که به این جریان رفت و آمد هوای سرد و گرم جریان همرفتی میگویند.

سیستم گرمایش گلخانه کوره هوای گرم به این صورت میباشد که شعله ایی که از طریق مشعل بیرون میاید مستقیما به کوره برخورد میکند بخاطر همین رو به روی دیگ عدسی شکل است که چند لایه است. گرمای ایجاد شده در کوره به سمت بالا حرکت کرده و به پاس اول میرسد. سپس از طریق لوله ها وارد پاس دوم و سوم میشود که در آخر گاز های سمی از طریق لوله هیتر به خارج از گلخانه هدایت میشود و گرمای دلپذیر گیاهان را وارد فضای گلخانه میکند. در کنار و یا جلوی هیتر ها چند عدد فن وجود دارد که هوای سرد گلخانه را مکیده و وارد کوره میکند تا هوای گرم ایجاد شود. که البته فن هواکش هیتر ها در کنار فن گلخانه باعث تهویه هوا نیز میشود.

گروه صنعتی مهراد برای ساخت سازه دستگاه از پروفیل (قوطی) مربعی از جنس فولاد  به ابعاد ۴۰ ×۴۰×۲ میلی متر استفاده شده است.این پروفیل ها با اره های اتشین در ابعاد مورد نظر برش داده میشوند و سپس برای جوش دادن این ورق ها به یکدیگر از اینورتر جوشکاری آرگون استفاده میشود تا بهترین اتصال را به یکدیگر ایجاد کند. که برای جا به جایی راحتتر هیتر ها از چهار عدد چرخ در زیر آنها تعبیه شده است.

 

فضای مورد نیاز بخاری گلخانه

برای اینکه به سوال فضای مورد نیاز برای هیتر گلخانه چقدر است؟ پاسخ بدهیم باید قبل آن نیاز خودتان را برای گرم کردن فضای گلخانتان بسنجید زیرا گرمای مورد نیاز برای هر گلخانه متفاوت است. به تبع برای گلخانه کوچکتر که فضای کمتری دارند گرمای کمتر و هیتر کوچکتری نیاز است و برای فضای بیشتر هیتر بزرگتر و گرمایش گلخانه بیشتری نیاز است. برای اینکه بتوانیم با قطعیت در این باره صحبت کرد بهتر است با کارشناسان ما تماس بگیرید. تا گرمای مورد نیاز گلخانه شما را بر اساس مساحت آن محاسبه کرده تا هیتر مورد نیاز آن را به شما اعلام کنند.

البته شما میتوانید برای کاهش هزینه از بخاری گلخانه دست دوم استفاده کنید. یا برای تعمیر هیتر های خود از وسایلی مانند مشعل گلخانه دست دوم بهره ببرید.

عواملی که در کیفیت کوره تاثیر گذارند

 1. جنس فلز بکار رفته برای کوره
 2. چند لایه بودن کوره
 3. ارتفاع کم
 4. چرخ دار بودن

 

هیتر گلخانه مازندران

 

 

 

ویژگی های هیتر کابینتی گروه صنعتی مهراد

 • دارای دودکش متناسب با ظرفیت مشعل
 • عایق حرارتی با ضخامت یک اینچ از پشم شیشه
 • دارای تابلو برق مجهز به قطعات الکترونیک اصلی
 • دارای ترموستات مرحله ای جهت امنیت و دوام محفظه احتراق
 • قابلیت نصب ترموستات محیطی برای کاهش مصرف انرژی وکنترل دقیق دمای محیط
 • کوره حرارتی از جنس استنلس استیل با ضخامت، قطر و طولمناسب جهت ایجاد حداکثر تشعشع حرارتی برای افزایش
 • راندمان بالا
 • دارای فن آکسیال ۷ پره مدل ایلکا با توان مناسب
 • دارای دریچه انفجار جهت ایمن سازی کوره – دارای دیچه بازدید جهت تنظیم شعله

موارد استفاده هیتر کابینتی

 1. سالن های صنعتی
 2. مرغداری ها
 3. گلخانه ها

 

بخاری گلخانه ایی

هیترکولر (جهش)

محصول جدید گروه صنعتی مهراد به نام هیتر کولر جهش علاوه بر تامین گرمای مورد نیاز سالن در فصل زمستان ، میتواند باعث کاهش یافتن دمای سالن در فصول گرم تا ۱۵ درجه و همچنین تامین و ایجاد رطوبت نسبی برای گلخانه مورد بکارگیری قرار گیرد. این دستگاه با قیمت مناسب میتواند در کنار محصولات هم رده خود رقابت کند و همچنین میتواند جایگزین خوبی برای سیستم پد و مه پاش باشد تا از هزینه های اضافی برای گلخانه دار جلوگیری کند. عملا با خرید این محصول اینکار ۳ محصول را یک جا دارید. گروه صنعتی مهراد هیتر کولر جهش را با بهترین کیفیت و ضمانت به مشتریان خود ارائه میکند. برای اطلاعات بیشتر از این محصول و هیتر گلخانه در مازندران و سایر استان ها با کارشناسان گروه صنعتی مهراد تماس بگیرید.

 

مزایای استفاده از این محصول

هدف از ساخت جهش تامین گرمایش ، سرمایش و رطوبت از یک دستگاه و کاهش هزینه و صرفه جویی در وقت و فضای گلخانه است. تا با کمترین هزینه بیشترین راندمان را دریافت کنید. موارد استفاده این محصول در گلخانه ها است. این محصول با دارا بودن قدرت گرمایشی بالا توانایی گرم کردن یک گلخانه ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ متری را دارا میباشد.