06
مرداد

هنگام خرید هیتر گازی به چه پارامترهایی توجه کنیم؟

هنگام خرید هیتر گازی به چه پارامترهایی توجه کنیم؟

هیتر گازی سیستمی مستقل از موتورخانه مرکزی است، که اقدام به گرمایش محیط با استفاده از سوخت گاز می‌کند. عملکرد موضعی این سیستم بصورتی است، که هوا را مستقیما گرم می‌کند و در هزینه‌های اضافی بسیار صرفه جویی می‌شود. این نوع سیستم بدلیل بازدهی بالا در کنار اقتصادی بودن، جزء مناسب‌ترین روش‌ها جهت تامین گرمایش محیط محسوب می‌گردد. فن دمنده‌ای که در پشت هیتر گازی تعبیه شده است، باد گرم را به فضای محیط پرتاب می‌کند. در انواع هوشمندتر این محصول بوسیله کنترل کننده اتوماتیک دمای محیط، سیستم ترموستات هیتر گازی قادر به کنترل گرمای فضا خواهد بود. اگر قصد خرید یک هیتر گازی برای محل کارتان را دارید، بهتر است ابتدا ویژگی‌هایی که باید در هنگام خرید هیتر مد نظر قرار دهید را بشناسید.

پارامترهایی که هنگام خرید یک هیتر گازی باید به آن توجه کنیم:

  1. قابلیت استفاده در محیط بسته یا مسکونی: اگر قصد استفاده از هیتر گازی در یک محیط بسته و کوچک را دارید، بهتر است دقت زیادی به خرج دهید. زیرا بیشتر هیترهای گازی مناسب استفاده‌های مسکونی نیستند و بیشتر استفاده صنعتی دارند. از عواملی که استفاده از هیتر گازی را در یک محیط بسته غیرممکن می‌کند، احتمال به خطر افتادن جان افراد در آن محیط است. البته بعضی از انواع هیتر گازی با عنوان هیتر خانگی مخصوص محیط‌های بسته هم وجود دارد، که دارای دودکش هستند. این نوع هیترها که برای فضای مسکونی طراحی شده‌اند، فضای کمی را اشغال می‌کنند. همچنین با سرعت پایینی که در گرم کردن محیط دارند، قیمتشان هم نسبتا به صرفه و پایین است.
  2. ظرفیت گرمایی لازم: از موارد مهمی که حتما در هنگام خرید هیتر گازی باید به آن دقت کنید، ظرفیت گرمای لازم در مکان مورد استفاده است. این مورد را می‌توان با اندازه‌گیری ابعاد، وضعیت پنجره‌ها از نظر فلزی یا دوجداره بودن و وضعیت عایق بودن دیوارها محاسبه کرد. مثلا برای گرم کردن یک محیط با ظرفیت ۷۰۰ متر مکعب، به هیتر گازی با ظرفیت ۲۵هزار کیلوکالری نیاز خواهد بود. در حالیکه در یک محیط با گنجایش ۹۰۰ متر مکعب، به هیتری با ظرفیت گرمایشی حدود ۴۵هزار کیلوکالری نیاز است. یا برای محیط‌های کوچک با ظرفیت زیر ۳۰۰ مترمکعب باید از یک هیتر گازی ۱۴هزار کیلوکالری باید استفاده نمود.
  3. برند فن استفاده‌شده در هیتر گازی: اگر هیتر گازی که تهیه کرده‌اید مجهز به سیستم فن است، بهتر است، به نوع برند فن هم توجه کنید. وجود یک فن باکیفیت و مناسب یک امر ضروری است، که روی بازدهی و طول عمر هیتر گازی تاثیر بسزایی دارد. فن‌های خارجی بصورت کلی نسبت به فن‌های داخلی کمی گران‌تر هستند. در فن‌های خارجی از فن زیلابگ و در انواع ایرانی از فن دمنده بیشتر استفاده می‌شود. EBM یک برند فن هیتر معروف آلمانی است، که کیفیت بسیار بالا و صدای کمی دارد.
  4. گارانتی هیتر گازی: ضمانتنامه یا گارنتی از دیگر مسائلی است، که باید در خرید هیتر گازی مورد توجه قرار داد. ایجاد خرابی یا مشکل با استفاده مکرر در مرور زمان یک امر طبیعی و اجتناب ناپذیر است. از همین رو شرکت‌های معتبر همراه محصولات خود برگه ضمانتنامه‌ای هم ایجاد می‌کنند که بسته به نوع و قدرت دستگاه متفاوت خواهد بود. معمولا یک گارانتی ۱۸ ماهه همراه محصول به خریدار ارائه می‌گردد.
  5. رعایت اصول ایمنی دودکش هیتر: در انواع دودکش‌دار هیتر گازی باید حتما به اصول ایمنی دقت داشت. طول مسیر عمودی دودکش حداقل سه متر و مسیر افقی حداقل باید ۰.۵ متر باشد. این شرایط سبب خواهد شد، تا دودکش به درستی و بصورت کامل به بیرون خارج گردد.
  6. ترموستات و ریموت هیتر گازی: کنترل دمای محیط توسط هیتر به کمک ترموستات میسر می‌شود. ایجاد دمای ثابت و متناسب به آسایش و آرامش افراد کمک زیادی خواهد کرد، که ترموستات این مسئله را محقق می‌سازد. در هیترهای گازی پیشرفته ترموستات‌های دیجیتالی نصب شده‌اند که بازدهی این نوع هیترها را بسیار افزایش داده است. البته اگر هیتر گازی که تهیه کردید فاقد ریموت یا ترموستات بود نگران نباشید، زیرا می‌توانید با هزینه جداگانه و اضافه اقدام به نصب آن روی هیتر نمایید.

جمع بندی

در نهایت گفتنی است، خرید یک هیتر گازی باکیفیت و اقتصادی می‌تواند بشدت در راندمان و کاهش هزینه‌های اضافی تاثیر مثبتی داشته باشد. همچنین پیشرفت روز به روز این وسایل در کنار محبوبیت بالایی که دارند، سبب شده است که توجه خریداران زیادی را به سمت خود جلب کنند اگر قصد خرید یک هیتر گازی باکیفیت را دارید، داشتن آگاهی درباره ویژگی‌های یک هیتر خوب و متناسب با محیط بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با این موارد بیشتر آشنا کنیم و اطلاعاتتان را در زمینه هیتر گازی افزایش دهیم.